Programme

 

Day 0 (Sunday May 4th, 2014)

  Participants arrive at the hotel
Dinner at hotel (20.00)
 
Day 1 (Monday May 5th, 2014)

 

Introductions (09.30 - 10.00): Antonis Magoulas & Alexandros Stamatakis: Introduction to course and venue

Introductory Computational Practical Session (10.00 - 11.00): Aidan Budd and Laura Emery "Interpreting molecular phylogenetic trees (I)"

Coffee (11.00 – 11.30)

Introductory Computational Practical Session (11.30 - 13.00): Aidan Budd and Laura Emery "Interpreting molecular phylogenetic trees (II)"

Lunch (13.00 - 15.00)

Presentations and Practical Sessions (15.00 - 16.30): Aidan Budd and Laura Emery "Interpreting molecular phylogenetic trees (III)"

Coffee (16.30 - 17.00)

Presentations and Practical Sessions (17.00 - 18.30): Aidan Budd and Laura Emery "Interpreting molecular phylogenetic trees (IV)"

Further free exercises (18.30 - 20.00)

Dinner at hotel (20.30 - )

 
Day 2 (Tuesday May 6th 2014)

 

Open practical session (09.00 - 09.30): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Presentations and Practical Sessions (09.30 - 11.00): Stephen Smith and Ben Redlings - "Dataset Assembly & sequence alignment (I)"

Coffee (11.00 - 11.30)

Presentations and Practical Sessions (11.30 - 13.00): Stephen Smith and Ben Redlings - "Dataset Assembly & sequence alignment (II)"

Lunch (13.00 - 15.00)

Presentations and Practical Sessions (15.00 - 16.30): Stephen Smith and Ben Redlings - "Dataset Assembly & sequence alignment (III)"

Coffee (16.30 - 17.00)

Presentations and Practical Sessions (17.00 - 18.30): Stephen Smith and Ben Redlings - "Dataset Assembly & sequence alignment (IV)"

Presentation (19.00 - 20.00): Martin Embley "The Tree of Life"

Dinner at hotel (20.30 - )

 
Day 3 (Wednesday May 7th 2014)

 

Open practical session (09.00 - 09.30): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Presentations and Practical Sessions (09.30 - 11.00): Stephen Smith and Ben Redlings - "Dataset Assembly & sequence alignment (V)"

Coffee (11.00 - 11.30)

Presentations and Practical Sessions (11.30 - 13.00): Stephen Smith and Ben Redlings - "DatasetAssembly & sequence alignment (VI)"

Lunch (13.00 - 15.00)

Short Excursion: (15.00 - 16.30): Optional free tour of the CreteAquarium

Coffee (16.30 - 17.00)

Open practical session (17.00 - 20.00): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Dinner at hotel (20.30 - )

 
Day 4 (Thursday May 8th 2014)

 

Open practical session (09.00 - 09.30): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Presentations and Practical Sessions (09.30 - 11.00): Maria Anisimova, Olivier Gascuel & Brian Moore - "Phylogeny reconstruction methods (I)"

Coffee (11.00 - 11.30)

Presentations and Practical Sessions (11.30 - 13.00): Maria Anisimova, Olivier Gascuel & Brian Moore - "Phylogeny reconstruction methods (II)"

Lunch (13.00 - 15.00) together with Poster Session

Presentations and Practical Sessions (15.00 - 16.30): Maria Anisimova, Olivier Gascuel & Brian Moore - "Phylogeny reconstruction methods (III)"

Coffee (16.30 - 17.00)

Presentations and Practical Sessions (17.00 - 18.30): Maria Anisimova, Olivier Gascuel & Brian Moore - "Phylogeny reconstruction methods (IV)"

Presentation (19.00 - 20.00): Antonis Rokas "Experimental molecular evolution"

Dinner at hotel (20.30 - )

 
Day 5 (Friday May 9th 2014)

 

Open practical session (09.00 - 09.30): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Presentations and Practical Sessions (09.30 - 11.00): Maria Anisimova, Olivier Gascuel & Brian Moore - "Phylogeny reconstruction methods (V)"

Coffee (11.00 - 11.30)

Presentations and Practical Sessions (11.30 - 13.00 Maria Anisimova, Olivier Gascuel & Brian Moore - "Phylogeny reconstruction methods (VI)"

Lunch (13.00 - 15.00) together with Poster Session

Presentations and Practical Sessions (15.00 - 16.30): Alexandros Stamantakis - "Parallel Computing Phylogenetics (I)"

Coffee (16.30 - 17.00)

Presentations and Practical Sessions (17.00 - 18.30): Alexandros Stamantakis - "Parallel Computing Phylogenetics (II)"

Presentation (19.00 - 20.00): John Huelsenbeck "Bayesian Phylogenetic Analysis"

Dinner at hotel (20.30 - )

 
Day 6 (Saturday May 10th 2014)

 

Open practical session (09.00 - 09.30): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Presentations and Practical Sessions (09.30 - 11.00): Nick Goldman & Ziheng Yang - "Hypothesis testing in phylogenetics (I)

Coffee (11.00 – 11.30)

Presentations and Practical Sessions (11.30 - 13.00): Nick Goldman & Ziheng Yang - "Hypothesis testing in phylogenetics (II)

Lunch (13.00 - 15.00)

Presentations and Practical Sessions (15.00 - 16.30): Nick Goldman & Ziheng Yang - "Hypothesis testing in phylogenetics (III)

Coffee (16.30 - 17.00)

Presentations and Practical Sessions (17.00 - 18.30): Nick Goldman & Ziheng Yang - "Hypothesis testing in phylogenetics (IV)"

Open practical session (18.30 - 20.00): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Dinner at hotel (20.30 - )

 
Day 7 (Sunday May 11th 2014)

  Excursion and hike in the Rouvas gorge
 
Day 8 (Monday May 12th 2014)

 

Open practical session (09.00 - 09.30): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Presentations and Practical Sessions (09.30 - 11.00): Nick Goldman & Ziheng Yang - "Hypothesis testing in phylogenetics (V)

Coffee (11.00 – 11.30)

Presentations and Practical Sessions (11.30 - 13.00): Nick Goldman & Ziheng Yang - "Hypothesis testing in phylogenetics (VI)

Lunch (13.00 - 15.00)

Presentations and Practical Sessions (15.00 - 16.30): Jeff Thorne and Tracy Heath – "Estimating divergence times" (I)

Coffee (16.30 - 17.00)

Presentations and Practical Sessions (17.00 - 18.30): Jeff Thorne and Tracy Heath - "Estimating divergence times" (II)

Open practical session (18.30 - 20.00): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Dinner at hotel (20.30 - )

 
Day 9 (Tuesday May 13th 2014)

 

Open practical session (09.00 - 09.30): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Presentations and Practical Sessions (09.30 - 11.00): Bruce Rannala and Adam Leache - "Coalescent model and inference from population data (I)"

Coffee (11.00 – 11.30)

Presentations and Practical Sessions (11.30 - 13.00): Bruce Rannala and Adam Leache - "Coalescent model and inference from population data (II)"

Lunch (13.00 - 15.00)

Presentations and Practical Sessions (15.00 - 16.30): Bruce Rannala and Adam Leache - "Coalescent model and inference from population data (III)"

Coffee (16.30 - 17.00)

Presentations and Practical Sessions (17.00 - 18.30): Bruce Rannala and Adam Leache - "Coalescent model and inference from population data (IV)"

Presentation (19.00 - 20.00): Tanja Stadler "Estimating speciation and extinction rates"

Dinner at hotel (20.30 - )

 
Day 10 (Wednesday May 14th 2014)

 

Open practical session (09.00 - 09.30): Teaching Assistants (TAs) - Free for analysis of trainees own data

Presentations and Practical Sessions (09.30 - 11.00): Bruce Rannala and Adam Leache - "Coalescent model and inference from population data (V)"

Coffee (11.00 - 11.30)

Presentations and Practical Sessions (11.30 - 13.00): Bruce Rannala and Adam Leache - "Coalescent model and inference from population data (VI)"

Lunch (13.00 - 15.00)

Practical Session (15.00 - 16.30)

Final discussion session, trainee feedback, additional issues raised during the course

Dinner at hotel (20.30 - )

 
Day 11 (Thursday May 15th 2014)

  Departure