Programme

16 June | 17 June | 18 June | 19 June

Saturday, June 14th

 

14.00 – 18.30

Registration and check-in, hotel lobby

18.30 – 20.00

Dinner

20.00 – 21.00 Session 1

20.00 – 20.10

Welcome Chairs: David Shore & Frank Holstege

20.10 – 21.00

Keynote lecture: Fred Winston "Analysis of transcription mutants in yeast"

Sunday, June 15th

 

9.00 – 11.00

Session 2 – Chair: Patrick Cramer

9.00 – 9.30

John Lis "Analysis of nascent TSSs identifies a unified model of transcription initiation at promoters and enhancers"

9.30 – 9.50

Mordechai Choder “Novel concepts in our understanding of gene expression”

9.50 – 10.10

Achim Tresch “Annotation of directed genomic states unveils variations in the Pol II transcription cycle”

10.10 – 10.40

Lars Steinmetz “Exposing layers of transcriptome complexity”

10.40 – 11.10

Coffee break

11.10 -­‐ 12.50

Session 3 – Chair: Katja Sträßer

11.10 – 11.40

Patrick Cramer "Pre-mRNA recognition in mRNP biogenesis "

11.40 – 12.00

Sebastian Grunberg “The network of transcription initiation factors and the RNA polymerase II stalk in the preinitiation complex”

12.00 – 12.20

Minkyu Kim “Mechanistic features of RNA polymerase II termination by 5’-­‐3’ exoribonuclease Rat1”

12.20 – 12.50

Frank Pugh “Nucleosome asymmetry across the yeast genome”

13.00 – 15.00

Lunch

15.15 – 17.15

Session 4 – Chair: Susana Rodriguez - Navarro

15.15 – 15.45

Joachim Griesenbeck "Dynamic chromatin transitions at the ribosomal DNA locus of S. cerevisiae"

15.45 – 16.05

Carlos Fernández-Tornero “The structure of RNA polymerase I provides insight into ribosomal RNA synthesis”

16.05 – 16.25

Katja Sträßer “The polyA-binding protein Nab2 functions in RNA polymerase III transcription”

16.25 – 16.45

Antonis Kirmizis “The role of N-terminal acetyltransferase Nat4 in chromatin and transcription”

16.45 – 17.15

Michel Werner "Mechanisms of transcription activation by the Mediator complex"

17.15 – 17.45

Coffee break

17.45 – 19.15

Session 5 – Chair: Zarmik Moqtaderi

17.45 – 18.15

Oliver Rando “Structural biology of the yeast genome”

18.15 – 18.35

Nir Friedman “Chromatin in action: High resolution chromatin dynamics during transcriptional reprogramming

18.35 – 19.05

Jason Lieb “Gene regulation in space and time”

19.30 – 21.00

Dinner

21.00 – 23.00

Poster Session I (abstracts pgs. 59 – 84)

Monday, June 16th

 
9.00 – 11.00

Session 6 – Chair: Lidia Vasilieva

9.00 – 9.30

Eran Segal “Unraveling principles of gene regulation using thousands of designed regulatory sequences”

9.30 – 9.50

Lydia Herzel “Splicing in two yeasts is predominantly co-­‐transcriptional and can already be detected close to the 3’ splice site”

9.50 – 10.10

Sebastien Chavez “Backtracking prevents RNA polymerase II drop-­‐off”

10.10 – 10.30

Zarmik Moqtaderi “Genome-­‐wide analysis of mRNA isoform half-­‐lives suggests a role for 3' structures in stabilizing mRNAs”

10.30 – 11.00

Coffee break

11.00 – 12.40

Session 7 – Chair: Oliver Rando

11.00 -­‐ 11.30

Philipp Korber "Nucleosome positioning mechanisms in yeasts: Remodelers Rule, Remodelers' Rules, and Remodelers' Rulers"

11.30 – 11.50

Jacques Coté “NuA4 subunit Eaf7 identifies a native protein trimer linked to RNA polymerase II‐coupled nucleosome recycling”

11.50 – 12.10

François Robert “FACT and Spt6 play a key role in the establishment of the H2A.Z genomic landscape”

12.10 – 12.40

Jessica Tyler “Genome wide transcriptional upregulation during aging due to nucleosome loss “

13.00 – 15.00

Lunch

15.00 – 17.00

Poster Session II (abstracts pgs. 85 – 107)

17.00 – 17.30

Coffee break

17.30 – 19.10

Session 8 – Chair: Eran Segal

17.30 – 18.00

Steve Buratowski “Coupling transcription with chromatin and mRNA processing”

18.00 – 18.20

Alain Jacquier “Intrinsic lack of transcription initiation specificity constrains the global N-­‐terminal composition of proteins”

18.20 – 18.40

David Gross “Uncoupling Transcription from Covalent Histone Modification”

18.40 – 19.10

Jerry Workman “Histone modification and exchange during transcription”

19.30 – 21.00

Dinner

Tuesday, June 17th

 

9.00 – 10.30

Session 9 – Chair: Françoise Stutz

9.00 – 9.30

Jan Skotheim “Feedback-­‐first regulation of cell cycle-­‐dependent transcription”

9.30 – 9.50

Lukas Carey “Understanding DNA encoded mechanisms of regulation using high-throughput measurements of cell-to-cell variability”

9.50 – 10.10

Tineke Lenstra “Single-­‐molecule imaging of GAL10 sense and antisense transcription in live yeast cells”

10.10 – 10.30

Folkert van Werven “Signal integration at a complex promoter”

10.30 – 11.00

Coffee break

11.00 – 12.40

Session 10 – Chair: Jane Mellor

11.00 – 11.30

Antonin Morillon "Pervasive transcription, lessons from budding yeast"

11.30 – 11.50

Lidia Vasilieva “lncRNA dynamically regulates pho1 expression in response to phosphate levels in fission yeast”

11.50 – 12.10

Damien Hermand “Timely entry into gametogenesis regulated by a modified cis-­‐acting linc-­‐RNA in fission yeast”

12.10 – 12.40

Francoise Stutz “Yeast antisense RNA transcription and gene regulation”

13.00 – 14.30

Lunch

14.30 – 19.00

Excursion

19.30 – 21.00

Dinner

21.00 – 23.00

Poster Session III (abstracts pgs. 108 – 133)

Wednesday, June 18th

 

9.00 – 10.20

Session 11 – Chair: Alain Jacquier

9.00 – 9.30

Jane Mellor “Non-­‐coding transcription in the yeast genome: A cause or consequence of noise?”

9.30 – 9.50

Jason Tanny “Global roles for Cdk9 and histone H2B ubiquitylation in regulation of antisense transcription”

9.50 – 10.20

Domenico Libri “Orchestrating transcription termination and RNA degradation in the control of pervasive transcription”

10.20 – 11.00

Coffee break

11.00 – 12.40

Session 12 – Chair: Jessica Tyler

11.00 – 11.30

Brenda Andrews “Using systematic cell biology to discover new regulators of DNA repair and transcription”

11.30 – 11.50

Fred van Leeuwen “Discovering chromatin regulators by barcode screens”

11.50 – 12.10

Yizhi Cai “Synthetic yeast genomics: from Parts to Genomes”

12.10 – 12.40

Hannes Braberg “Genetic interactions at a residue-­‐level resolution”

13.00 – 15.00

Lunch

15.00 – 17.00

Poster Session IV (abstracts pgs. 134 – 159)

17.00 – 17.30

Coffee break

17.30 – 19.00

Session 13 – Chair: Brenda Andrews

17.30 – 18.00

Francesc Posas “Coordinated control of cell cycle progression and transcription in response to stress”

18.00 – 18.20

J. Christian Perez “How duplicated transcription regulators can diversify to govern the expression of non-­‐ overlapping sets of genes”

18.20 – 18.40

Jorrit Enserink “Regulation of transcription by Sumo”

20.00

Banquet and party

Thursday, June 19th

 

10.00 – 11.00

Session 14

10.00 – 10.30

Frank C. P. Holstege “Understanding regulatory circuitry through genome-­‐wide analyses”

10.30 – 11.00

David Shore “A dynamic promoter nucleosome architecture driving high transcriptional output”

12.00

Departure